czwartek, 28 lutego 2013

Pomnik Pionierów Gorzowa28 marca jest Dniem Pioniera Miasta Gorzowa. Pionierami byli pierwsi osadnicy, którzy pojawili się w mieście po ustaniu walk - kolejarze, urzędnicy, więźniowie obozu w Ravensburg, demobilizowani żołnierze oraz repatrianci ze wschodniej Polski.
Jesienią 2006 r. na Bulwarze nad Wartą odsłonięto pomnik poświęcony pionierom Gorzowa.
Szczyt sześciometrowego, granitowego postumentu wieńczy orzeł z rozpostartymi skrzydłami – autorstwa Andrzeja Moskaluka.
Pomnik jest spełnieniem wieloletnich prób postawienia obelisku związanego polskim okresem Gorzowa Wielkopolskiego

W strugach deszczu odbyła się w niedzielne południe uroczystość poświęcenie pomnika Pionierów Gorzowa na nadwarciańskim bulwarze Pomnik upamiętnia tych wszystkich ludzi, którzy zaraz po wojnie przyjechali do Gorzowa i wprowadzali polską administrację, a także pracowali przy odbudowie miasta. 

fotografie są mojego autorstwa
tekst informacji z internetu

2 komentarze:

  1. ...bardzo podoba mi się ten pomnik, miejsce też otrzymał idealne...a na tablicy widzę już mazy...łapy pourywać to mało!
    Serdeczności :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem czy mi się podoba pomnik, bo za mało widzę na zdjęciach. Jednak był , tak sądzę, bardzo potrzebny miastu. Nikt nigdy nie zastanowił się jak wszystko wtedy wyglądało. Ile pracy i wysiłku trzeba było włożyć, by miasto to stało się takim jakim jest dziś.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń