niedziela, 14 kwietnia 2013

Biskup Wilhelm Pluta
Wilhelm Pluta (ur. 9 stycznia 1910 w Kochłowicach, zm. 22 stycznia 1986 pod Krosnem Odrzańskim) – polski biskup rzymskokatolicki, administrator apostolski w Gorzowie Wielkopolskim w latach 1958–1972, biskup diecezjalny gorzowski w latach 1972–1986, Sługa Boży Kościoła katolickiego.
W 1972 w następstwie uznania zachodniej granicy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez Republikę Federalną Niemiec w układzie PRL-RFN (1970) papież Paweł VI utworzył stałą administrację kościelną dla tzw. Ziem Odzyskanych. Wilhelm Pluta został biskupem diecezjalnym nowo ustanowionej diecezji gorzowskiej.
Przez 30 lat posługi biskupiej troszczył się o kapłanów i rodziny. Jako pierwszy w Polsce stworzył duszpasterstwo rodzin. Dążył do uświęcenia wiernych swojej diecezji. Opublikował 18 książek. Odegrał wielką rolę w budowaniu Kościoła w północno-zachodniej Polsce. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym, jadąc do Gubina na spotkanie z tamtejszymi księżmi.
Jego grób znajduje się w katedrze gorzowskiej. Przed tą katedrą znajduje się również jego pomnik. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.


Fotografie są mojego autorstwa
notatka z Wikipedii

8 komentarzy:

 1. ...ślicznie pokazałaś pomnik :)
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam zaszczyt poznać osobiście biskupa,kiedy był z wizytą w naszej parafii w czasie budowy od podstaw nowego kościoła.Był to wyjątkowy człowiek.Osobiście przyszedł podziękować orkiestrze i mężowi za oprawę muzyczną w czasie Jego wizyty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuje -wspaniale jest poznać miejsca i ludzi z innych rejonów ! ewa

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładny pomnik! Stoi w świetnym miejscu i ma doskonałe tło, jakim jest ten właśnie kościół.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzień dobry Jaguś:)
  Ładne zdjęcia gotyckiej katedry, pewnie też ma wspaniały portal i wnętrze. Lubię takie zabytki. Podoba mi się również stary bruk uliczki, tzw. kocie łby; a może nie jest stary, tylko to stylizacja? Mam nadzieję, że pokażesz więcej zabytków Gorzowa.
  O współczesnych pomnikach wolę się nie wypowiadać;)
  Miłej niedzieli, pozdrawiam Cię serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja o nim nigdy nie slyszałam - i dzięki Tobie dowiedziałam się czegoś nowego :))

  OdpowiedzUsuń