poniedziałek, 3 czerwca 2013

Świnster – pomnik z żelazaJest to pomnik golasa autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza, fundatorem był z kolei radny Józef Finster, na którego cześć nadano pomnikowi nazwę "Świnster". Na przestrzeni lat pomnik nie miał łatwego życia, gdyż wielokrotnie był atakowany przez ludzi, dla których był moralnie naganny, nie do przyjęcia. Na pewien czas zamknięto go nawet w magazynie, na szczęście powrócił na swoje miejsce na Wełnianym Rynku i jest niewątpliwą atrakcją Gorzowa Wielkopolskiego.


Fotografie mojego autorstwa
notatka z internetu

9 komentarzy:

 1. ...pierwotnie stał przy "Bimbie", ale zbyt raził w oczy co niektórych;) , potem przeniesiono tu, gdzie obecnie stoi, nieco na obrzeża ścisłego centrum.
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 2. to prawda - pamietam poprzednie miejsce..:)

  OdpowiedzUsuń
 3. ...nie dopisałam, lubię go, pewnie dlatego, że kontrowersyjny, że wzbudza emocje, nie jest nijaki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niby golas , ale dziwny. Nie wiedziałam, że jest taki pomnik, tylko czego?
  Pa:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj Jago:) Pomnik fajny sam w sobie, tylko nie wiem, jakie zdarzenie (postać upamiętnia), a może coś symbolizuje?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest to rzeźba z cyklu " Ludzie z żelaza"...Zbigniew Frączkiewicz stworzył ich kilkanaście, 3 rzeźby z cyklu "żelaznych ludzi" np. znajdują się w Hattingen, jedna w Moguncji. Nasz gorzowski przedsiębiorca , J. Finster, kupił ufundował jedną miastu...niestety rzeźba wywołała skandal obyczajowy, została przezwana „Śfinsterem” (od nazwiska Finster) lub „Świństerem” i była wielokrotnie niszczona przez mieszkańców...

  OdpowiedzUsuń
 7. A "uszy" miał , ogromne , muskularne . "Uszami" mógłby, gdyby chciał! Niesamowite, wręcz fatalne, ogromne "uszy" miał.
  Tak to leciało.
  Pa:)

  OdpowiedzUsuń